Özge Dirik ve Mezarlıktaki Şiir Kitabı - Yaşama Uğraşı

1 Mart 2022 Salı

Özge Dirik ve Mezarlıktaki Şiir KitabıBankacılığın sürekli parayla ve evrakla uğraşmanın verdiği tahribat, meslekte çalışanları kendi içine bir yolculuğa sevk ediyor. 


Bu sebeple bankacıların içlerinde bol bol şair ve yazar çıkmıştır.Ahmed Muhip Dıranas 1966-1972 yılları arasında İş Bankasında çalışmış,Ümit Yaşar Oğuzcan’da yedi yıl bir bankada çalışan şairlerden.Ziya Osman Saba,Yaşar Nabi Nayır,Necip Fazıl Kısakürek’de bankacılık yapan şairlerden son olarak Özge Dirik.Özge Dirik:

Ekim 1978 doğumlu Özge , 2000 senesinde ODTÜ İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra bir süre Pamukbank’ta çalıştı daha sonra Akbank geçti ve kredi kartları bölümünde çalıştı. Geçirdiği bunalım sonucu 26 yaşında, yaşadığı binan 10. katından atlayarak yaşamına son verdi. Yaşamına son verirken haber bültenlerinde ve gazetelerde “26 yaşındaki Özge Dirik, oturduğu apartmanın 10’uncu katındaki dairesinden atlayarak yaşamına son verdi. Polisler, Dirik’in dairesinde yaptıkları incelemelerde kapıda zorlama ve evde boğuşma izi olmadığını söylediler. Komşuları Dirik’in daha önce de intihara teşebbüs ettiğini iddia etti. Özge Dirik’in intihar etmeden önce mektup bıraktığı bildirildi. Dirik’in ‘Vasiyetimdir’ diye başladığı mektubunda daha önce yazdığı 30 şiirin başlıklarını sıralayıp bunların bir kitapta toplanmasını ve kitabın bir nüshasının mezarına gömülmesini istediği belirtildi.” bir kaç satırla hayata veda etti.
 
Özge Dirik’in Vasiyeti

“Abaküs, Adisyon Yazıları, An Tıbben Ölü, Anestezi, Ania’ya Savaş Sırları, Ben Deniz, Bursa ve Siz, Çift Sıfır, Çorak, Doğurgan Senfoni, Düş-tü, Ekmekarası Patates, Fakir Uyak, İçimdeki Müzik, İkigen, Kamaşma, Papatya, Akasyalar Kaçarken, Mesajınız Var, Replik, Ruh Rulet, Sarkaç, Sidorta Kadar Gözü Kara, Striptiz, Tinsel Nafaka, Vasiyet, Yağmurun Saplandığı Yer, Yoktan Çok Telaşı, Özge, Ben»

VASİYETİMDİR

Bu 30 parça kitaplaşsın. Bir tanesini de mezarıma gömün. Öpücük sesi.

Özge Dirik
18.03.2003
İmza”Kitabın Yayınlanışı “Nokta Durağı”:

İntihar etmeden önce arkadaşlarına şöyle bir mail atar Özge “bi de sanırım bi kitap dosyası hazırlamaya başladım. ‹nokta durağı› isminde. hiçbi şey yapamıyor olmaktan sahip olduğum her şeye küfretmeye başladım. daha fazla saçmalamam için bi şeyler yapıp kendimi kandırmalıyım.” der ve arkadaşlarının kararıyla kitabın ismi Nokta Durağı olur.Kitap 1000 nüsha basılır ve hepsi de numaralı olarak basılır.Biri Özge'nin vasiyeti olduğu mezarına gömülür.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder