Bu Bir Aşk Şarkısı Değildir "Nesimi Çimen'e Ağıt" - Yaşama Uğraşı

16 Ağustos 2022 Salı

Bu Bir Aşk Şarkısı Değildir "Nesimi Çimen'e Ağıt"Sivas Madımak'ta  can verenler arasında Nesimi Çimen'de var. Nesimi Çimen 1931 yılında Adana Saimbeyli ilçesinde dünyaya gelir.

Ailesiyle birlikte Kayseri'ye yerleşip tarlalarda çalışır. Ağanın kızına aşık olur ve kızı kaçırıp Elbistan'a yerleşir.İstanbul ve Almanya'ya işçi olarak gitmek için uğraştıysa da gidemez. Bunun ardından Osmaniye Kadirli ilçesine yerleşir ve Yaşar Kemal ile arkadaşlıkları başlar. Yaşar Kemal ile olan arkadaşlığı sayesinde işe girer. Fabrikada  greve çıkan işçilerin başına geçince işten atılır ve ailesinin geçimini sağlamak için ozanlığa başlar.1967 yılında Dersim'de sergilenen bir Pir Sultan Abdal oyununda oynayan ve deyişler söyleyen Nesimi, salonda olay çıkınca gözaltına alınır ve bıyığının yarısı tek tek yolunmuş bir vaziyette serbest bırakılır. Ailesiyle birlikte İstanbul Zeytinburnu'nda bir gecekonduya yerleşir. Evinde konaklayanlar arasında Yaşar Kemal, Atıf Yılmaz, İlhan Selçuk, Behice Boran, Mehmet Ali Aybar, Harun Karadeniz, Yılmaz Güney, Mahzuni Şerif, Aşık İhsani, Emekçi ve Ali Özgentürk gibi isimler vardır. 

Küçük yaşta türkü derlemeleri yapan Nesimi, topladığı folklor değerlerini radyo arşivlerine kazandırur Şah İsmail Hatayi, Pir Sultan Abdal ve diğer usta ozanların nefeslerini söyleyerek kendisini tanıtır. Nefeslerini, türkülerini bağlama ile değil, göğsünde taşıdığı cura eşliğinde söyledi ve cura çalmada ün kazanır. Kendi yazdığı deyişlerini de okuyup söyler. 


Madımak'ta  yaşanan olaylar sırasında Madımak'tadır. 1 Temmuz'da çıktığı konserde kendisini alkışlayanlara "Halk ozanı halkı hiçbir zaman eğlendirmez Halk ozanı halkı düşündürür
Tabi düşünebiliyorsa bu halk! " der. Sonra can verenler kervanına o da eklenir.Ardında bir çocuk bırakır. O çocuk Mazlum Çimen'dir. Mazlum Çimen, Can Yücel'in ve babasının da yönlendirmesiyle müziğe yönlendirilir. Yıllar sonra babasına bir ağıt yazar.Sen Benden Gittin Gideli

“Öyle ağırım ki kendime 
Sen benden gittin gideli. 
Terim küs olmuş tenime 
Sen benden gittin gideli 
Öyle bıkmışım ki kendimden 
Kurudum düştüm dalımdan 
Sanki ruhum çıktı canımdan 
Sen benden gittin gideli. 
Bir cefam vardı bin oldu 
Aktı gözüm yaşı sel oldu. 
Yaz baharım döndü kış oldu Sen benden gittin gideli.” 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder