Kazancı Bedih'in Torununa Yazdığı Mektup - Yaşama Uğraşı

10 Ekim 2022 Pazartesi

Kazancı Bedih'in Torununa Yazdığı Mektup"Sevgili torunum Bedih,

"aşkım ebedidir erecek sanma zevale
dönsem eleme kahr-ı firakınla hilale
bigane-i gamdım seni ben görmeden evvel
ettim bugün eğlencemi feryad ile nale
sevdimse seni sefeti vicdan ile sevdim
bir lahza bile düşmedim ümid-i visale"


Böyle demiş İstanbullu Nezihe Yaşar Hanım. Aşk Allah'tan, dalıp iniyorsun. Nasıl elektrik kesilir, öyle hiçbir şey görmez olur gözlerin. Gözlerim doluyor, benim tecrübeme bakma. Sen aşk üstüne derslerine iyi bak. Allah aşkının, gazel aşkının, insan aşkının birbirine bağlandığını unutma. Bunların hiçbirini ihmal etme. Allah aşkı zaten unutulmaz. Gazel aşkı ise beni unutturmaz. İnsan aşkına gelince, bu da seni sana unutturmaz.

Torunum Bedih,

Dersine iyi çalış. işine, kárına dikkat et! Benim gönlüm Allah ve müzik aşkına açık oldu. Tez evlendiğim için gönül gözümü, çocuklarımın anasına açtım. Bir kuru kaya parçası gibi oldu gönlüm. Aşkları, en güzel aşkları gazel söylerken, cümbüş çalarken yaşadım. 
Torunum, sana tavsiye etmiyorum. Sen kır çiçekleri aç, şakşako (gelincik) gibi ol. Sana bayram müjdesi olarak yeni albümümü hediye gönderiyorum.

"mecnun isen ey dil, sana leyla mı bulunmaz
bir goncayı bülbüle şeyda mı bulunmaz
sun şerbeti lal-i lebin ağyarına vefasız
sahi mi bulunmaz bana sehba mı bulunmaz."


Bu gazel de sana ikinci nasihatim oldu. aşkı bul, o seni terkedince başka leylalar bul. Deden senden ümitli. okurken de aşkla oku. Diplomalı olman, usûl, eğitim alman beni gururlandırıyor. Biliyorsun ben, nota nedir bilmem. Hayatta başarılı olmanı temenni ve niyaz ederim. Gözlerinden öperim.

Deden Kazancı Bedih Yoluk

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder