Bir Garip Düş "Şiir Cumhuriyeti" - Yaşama Uğraşı

26 Şubat 2023 Pazar

Bir Garip Düş "Şiir Cumhuriyeti"


Restorasyonuyla gündeme gelen Kız Kulesinin bir zamanlar "Şiir Cumhuriyeti" ilan edildiğini biliyor muydunuz?

1992 yılında Sunay Akın'ın girişimleriyle Kız Kulesi Şiir Cumhuriyeti ilan edilmiş ve çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Resim sergisi, şiir okumaları ve konserler düzenlenmiş bu etkinlikler sonrasındaysa Akın'a dava açılmış ve girişi yasaklanmıştır. Sonraki süreçteyse Şiir Cumhuriyeti bir dizi söyleşi, röportaj ve görsellerden oluşan dosyayla kitaplaştırılmıştır. Yakın zamanda, restorasyon çalışmalarıyla gündeme gelen Kız Kulesi içinse Sunay Akın kendi sosyal medya hesaplarından şöyle bir paylaşım yapmış ve geçmişi yad etmeye çalışmıştır.

"Kız Kulesi’ni “Şiir Cumhuriyeti” ilan etmişsin. İçerisinde resim sergisi var. Şiirler okuyor, şarkılar söylüyorsunuz. Karanfiller ve kağıt gemiler bırakıyorsunuz Nazım Hikmet’in anısına, İstanbul Boğazı’na. Güneş kocaman parlıyor tepenizde. Yaşadığı şehri seven, vatanıyla derdi olan bir avuç güzel insansınız. O zaman kentsel dönüşüm yok, Galataport yok, Tersane İstanbul yok.. AVM’ler sarmamış şehrin dört bir yanını, önü henüz kapanmamış Nusretiye Camii’nin.. Ama sanki siz bugünleri görmüş gibi, ranta karşı işgal etmişsiniz Kız Kulesi’ni, sanatınızla.. Kentin en lirik, en estetik kulesinin pek yakında restoranta dönüştürülüp, resimler astığınız duvarlarının arasında “köfte-piyaz” satılmaya başlanacağından habersizsiniz.

Canım babam, sana 60.yaşgününde “umut” armağan ediyorum. Çünkü sen hiç umutsuzluğa kapılmadın ve bana asla vazgeçmemeyi, her zaman iyiyi ve güzeli düşünmeyi öğrettin.

Kız Kulesi bir gün yeniden “Şiir Cumhuriyeti”
olacak.

Bahçesinde şiirler okuyup, şarkılar söyleyeceğiz.

Güneş kocaman parlayacak tepemizde.

Ve ben sana iyi ki doğdun diyeceğim."
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder