Dil Nehri Yayın Hayatına Başladı - Yaşama Uğraşı

4 Mart 2023 Cumartesi

Dil Nehri Yayın Hayatına Başladı
Dil Nehri Dergisi; çağdaş, şiir ağırlıklı ya da çoğunluklu bir edebiyat şiarıyla yayım hayatına başladı. İki ayda bir yayın yapan derginin editörlüğünü ve tasarımını Mücahit Aygören üstlenmektedir. 

Aygören " salt edebiyat diyebiliriz amacımız için. Edebiyatın kendisi zaten hem birey hem toplum içindir. Bireydeki birey, bireydeki toplum, toplumdaki birey, toplum dışındaki birey. Adından da anlaşılacağı üzere kullanılan dilin duru bir nehirce akıp gitmesine çalıştık. Hep tanıdık eserlerinden ya da rastgele seçimler değil, nitelikli bir seçki yaptık. Gelen beğenilere baktığım zaman da bunu başardık. Görselleri ve metinleri bütünleştirdik. Tasarım da ayrıca beğenildi. Daha da geliştireceğimiz, zenginleştireceğimiz yönler var tabi. Fotoğrafçıların yanı sıra yazar ve şairlerin çektiği fotoğrafları da yayımladık. Çizimler de var dergimizde. Çağ; nesnel geçerliğin çağı. Sadece soyutlama ve metinle ilerlemeniz, kalıcı olmanız çok zor. Fotoğrafla ilgili, fotoğraf çeken ve güzel sanatların diğer dallarıyla da alâkadar biri olarak da önem verdiğim bir konu. Doğal estetikten taviz yok. " dedi. 

İlk sayıda; 

Şiir: Baki Ayhan T, Bülent Güldal, Volkan Hacıoğlu, Mücahit Aygören, Zeliha Aypek, Hasan Ulaş, Burak Adıyaman, Kaan Burak Atay, Burak Bayülgen 

Öykü: Bengül Alkan ve Salim Nizam 

Deneme: Özlem Çallı ve H. İhsan Sönmez denemeleriyle katkı sunuyor. 

Çeviri de ise Volkan Hacıoğlu yakın zamanda kaybettiğimiz şair Charles Simic'ten çevirisiyle katku,ı sundu. Ödüllü fotoğrafçı Ali Hikmet Varlık başta olmak üzere, şair Hüseyin Peker, bendeniz ve Özlem Çallı fotoğraflarımızla; Sedanur Demiral da çizimiyle dergiye renk kattı. 

Ayrıca Aygören;  "Yaşanan deprem felaketinde çoğumuz gibi ben de bazen ne yapacağımı bilemedim. İlk günler ya isyan ettim ya uyudum ya da dergi işine sarıldım ve 15 gün gibi bir sürede dergiyi yayına hazırladım. İstedim ki dergimiz hayatta kalan ve edebiyatı sevenler için bir teselli olsun. Yaşanan acılar o kadar büyük ki bütün dergiler o acıların bir parçasını ancak sarabiliriz hatta saramayız. Yine de umut diyoruz. Bütün zorluklara rağmen. Yayın olarak bir şeyler söylemek her zaman kolay olmuyor, biliyorsunuz. Ama şunu demeliyiz ki sadece yapılarda ihmali, suçu olanlar değil -parti ayrımı yapmadan- bunda payı olan kimler varsa suçunca, ihmalince yargılanmalı, sorgulanmalı…" diyerek son dönemde yaşananlara değindi.

İletişim: 

eser gönderimi ve iletişim için : mucahit.aygoren@gmail.com 

https://mucahitaygoren.wixsite.com/dil-nehri
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder